Czwartek, 5 grudnia 2024
Sposób w jaki konsumujemy muzykę zmienił się zasadniczo w ciągu ostatnich kilku lat i ta rewolucja w nawykach słuchania zaczęła wpływać na świat audio.
Wzrost popularności serwisów streamingowych takich jak Spotify czy Tidal oznacza, że konsumenci mają dostęp do większej ilości muzyki niż kiedykolwiek wcześniej, a wygoda użytkowania staje się coraz ważniejsza. Wynikiem tego jest powstanie głośnika bezprzewodowego lub sieciowego, produktu audio zaprojektowanego specjalnie do słuchania muzyki przesyłanej strumieniowo do głośnika z innego urządzenia. Użytkownik po prostu łączy się za pomocą WiFi lub Bluetooth, a następnie przesyła zawartość do głośnika, umożliwiając słuchanie muzyki w dowolnym miejscu w domu. Obecnie koncepcja ta została przeniesiona na wyższy poziom dzięki systemom multiroom, które tworzą sieć bezprzewodowych głośników w całym domu, umożliwiając słuchanie tego samego utworu bez zakłóceń podczas przechodzenia z pokoju do pokoju lub słuchania różnych utworów w różnych pomieszczeniach. Te systemy multiroom mogą obejmować inne źródła dźwięku, takie jak amplitunery AV lub soundbary, pozwalając Ci słuchać niemal wszystkiego i niemal wszędzie. Oto kilka z najciekawszych głośników bezprzewodowych, które recenzowaliśmy w tym roku.
Samsung rozwijał tam gamę 360 bezprzewodowych głośników przez ostatnie dwa lata i po udanych, ale dość drogich R6 i R7, koreański gigant wprowadził gamę tańszych modeli. Zakres ten obejmuje R1 i R3, ale to R5 okazał się najlepszy, dostarczając piękny dźwięk za przyzwoitą cenę. Jest on wystarczająco duży, aby wytworzyć otwarty, wypełniający pomieszczenie dźwięk, a jego wielokierunkowa konstrukcja wyeliminowała "sweet spot", wytwarzając dźwięk, który był zrównoważony tonalnie niezależnie od tego, gdzie się znajdowałeś w pomieszczeniu. Chociaż natura konstrukcji oznacza, że R5 tracą poczucie separacji stereo, to jednak okazują się idealne dla sposobu, w jaki wielu ludzi słucha muzyki w dzisiejszych czasach. Jednakże, można również sparować ze sobą dwa R5, jeśli chcecie stworzyć bardziej tradycyjne zestawienie dwóch głośników. Głośnik dobrze radził sobie z wysokimi i średnimi częstotliwościami, a basy były zaskakująco dobre, biorąc pod uwagę rozmiar R5. Głośnik oferuje zarówno połączenie WiFi jak i Bluetooth, wraz ze zdalnym sterowaniem aplikacjami, dobrą obsługą plików i systemem multiroom Samsunga. Udaje mu się również dostarczyć duży dźwięk, który może konkurować z większymi i droższymi głośnikami, w tym własnym R6 firmy Samsung. W dużej mierze będzie to zależało od twoich priorytetów, ale jeśli szukasz bezprzewodowego głośnika, który łączy w sobie jakość i wygodę, to Samsung R5 jest z pewnością wart rozważenia.
Jeśli chodzi o głośniki bezprzewodowe i sieci multiroom, jest jedna nazwa, która stoi ponad wszystkimi innymi i jest to Sonos. Firma praktycznie stworzyła rynek głośników bezprzewodowych, a jej nazwa stała się synonimem strumieniowego przesyłania muzyki dookoła domu. System Sonos jest prosty w konfiguracji i solidny, co jest częścią jego uroku, ale firma znajduje się pod coraz większą presją. Rezultatem jest PLAY:5, który próbuje odpowiedzieć na niektóre z krytycznych uwag kierowanych pod adresem firmy. W rzeczywistości jest to trochę frustrujące, bo o ile Sonos poradził sobie z niektórymi problemami, o tyle z innymi jeszcze nie. Sam system jest ograniczony do 16/48kHz, choć to prawdopodobnie nie będzie problemem dla większości ludzi, ale architektura aplikacji i sposób w jaki wpływa na niektóre aspekty działania PLAY:5 są coraz bardziej restrykcyjne. Jednak to, na co nie możemy narzekać, to wydajność, jest to naprawdę utalentowany mały głośnik, który ma możliwość przekształcenia się w imponującą parę stereo poprzez dodanie drugiego. W pewnym sensie, to sprawia, że ciągłe ograniczenia projektu są nieco bardziej irytujące, ale nie ma wątpliwości, że dla ludzi niezaniepokojonych dziwactwami ekosystemu, możliwe jest zbudowanie utalentowanego systemu multiroom wokół Sonos PLAY:5.
Rosnący rynek głośników bezprzewodowych zaowocował pojawieniem się wielu nowych firm, które chcą zmierzyć się z bardziej uznanymi markami, takimi jak Sonos; Unmonday jest jedną z nich. Jeśli więc szukasz bezprzewodowego głośnika, który wygląda pięknie i brzmi świetnie, a nie jesteś zbytnio ograniczony budżetem, Unmonday 4.3 Vol II jest bardzo interesującą propozycją. Sześciokątna konstrukcja i porcelanowe wykończenie są naprawdę uderzające, a wbudowane żyroskopy dostosowują dźwięk - do wyboru mono, stereo i surround - w zależności od tego, jak ustawisz głośnik 4.3 Vol II, co jest bardzo sprytnym posunięciem. Konfiguracja odbywa się za pomocą łatwej w użyciu aplikacji, gdzie można dodać głośnik lub głośniki do sieci domowej, odblokowując w ten sposób możliwości multiroom. W tej konfiguracji napotkaliśmy pewne problemy z siecią, które nie były łatwe do wytłumaczenia, ponieważ nasza sieć domowa jest zazwyczaj bardzo solidna, więc nie możemy ręczyć za wydajność multiroomu/wielogłośników, ale kiedy to działało, działało bardzo dobrze, a producent zapewnia nas, że nasze problemy były odosobnionym przypadkiem. Podsumowując, Unmonday 4.3 Vol II to bardzo ładny głośnik bezprzewodowy, który jest godny rozważenia, jeśli szukasz czegoś nieco innego.
Sony SRS-X99
Jeśli masz przyzwoity budżet do wydania na głośnik bezprzewodowy, jest kilka doskonałych opcji, a Sony SRS-X99 jest świetnym przykładem. Oczywiście za cenę X99 można by kupić bardzo rozsądny zestaw stereo, ale zakładając, że z jakiegokolwiek powodu, czy to przestrzeni, estetyki, możliwości multiroom czy przenośności, badasz ten szczególny rodzaj produktu, to X99 robi wiele, aby uzasadnić swoje miejsce na rynku. Wzornictwo jest klasyczne dla Sony - eleganckie i niedopowiedziane - łączność jest przyzwoita, ze stereo, USB A/B i wysokiej jakości Bluetooth do dyspozycji, oprócz integracji z aplikacjami do streamingu i odtwarzania sieciowego. SRS-X99 obsługuje dźwięk hi-res i dostarcza mnóstwo szczegółów poprzez imponujący układ głośników, z głośnością wystarczającą do wypełnienia większości salonów, chociaż obraz stereo jest tracony dość szybko, gdy zaczynasz poruszać się poza centrum. Sony jest również imponujący w przypadku źródeł niższej jakości, z Clear Audio+ naprawdę pomaga przywrócić to, co zostało zabrane podczas kompresji. Jeśli więc szukasz audiofilskiego głośnika bezprzewodowego, który oferuje atrakcyjny wygląd, świetne osiągi i dużą elastyczność, to Sony SRS-X99 może być strzałem w dziesiątkę.
Sprawdź ofertę głośników bezprzewodowych w ofercie Nautilus.