Środa, 19 czerwca 2024

Emit M20 - najtańsze kolumny podstawkowe w ofercie Dynaudio

22 marca 2021

 

Dynaudio zostało założone w Danii w 1977 roku przez grupę specjalistów zakochanych w muzyce i projektowaniu głośników: szczerze wierzyli, że żaden z istniejących wówczas systemów nie jest w stanie odpowiednio odtworzyć dźwięku bez zniekształceń i wierzyli, że każdy koneser muzyki i filmów zasługuje na perfekcję jakość, zdolną urzekać słuchacza prawdziwym kryształowym dźwiękiem. Produkty firmy są znane na całym świecie ze swoich rozwiązań w zakresie systemów kina domowego, profesjonalnego monitoringu studyjnego, samochodowego sprzętu Hi-Fi i komponentów multimedialnych. Pięknie zaprojektowane i zmontowane przez najlepszych duńskich rzemieślników, systemy firmy stały się uznanymi liderami na całym świecie. Żaden inny producent nie był w stanie osiągnąć tak głębokiej integracji pionowej.

Oryginalna jakość dźwięku Dynaudio i najtańszy high-end. Seria kolumn Emit to nowość firmy Dynaudio w podstawowym segmencie cenowym. Dynaudio Emit łączy w sobie najnowszą technologię w atrakcyjnej formie i może współpracować z większością wzmacniaczy. Wysokiej jakości głośniki z serii Emit nadają się zarówno do systemów hi-fi, jak i kina domowego ze względu na możliwość podłączenia niemal każdego wzmacniacza oraz prostotę rozmieszczenia głośników w pomieszczeniu.Mimo, że Dynaudio Emit należy do najniższego segmentu cenowego, ich dźwięk słusznie zasługuje na najwyższe miejsce na odpowiednim poziomie. Podobnie jak w przypadku innych modeli Dynaudio, głośniki z serii Emit zostały zaprojektowane tak, aby działać optymalnie we wszystkich możliwych zastosowaniach, dzięki czemu poziom dźwięku przewyższa konkurencję w tym przedziale cenowym. Konstrukcja Dynaudio Emit zapewnia niezrównaną jakość wykonania, z której słynie Dynaudio. Dźwięk nowych systemów głośnikowych jest bardzo dynamiczny, przejrzysty, szczegółowy, z mocnym basem. Na szczególną uwagę zasługuje scena dźwiękowa zbudowana przez te systemy akustyczne. Dzięki skoordynowanej pracy różnych modeli nowej serii, przestrzenie otwierają się razem, tworząc pełnoprawny system wielokanałowy.

Jeśli wierzyć w niektóre plotki, to Dynaudio do produkcji tych głośników wręcz dopłaca. Jeśli bowiem zsumować koszt elementów zwrotnicy, obudowy i porównamy to z ceną głośników, to okażę się, że jest ona bliska kosztom wytworzenia głośnika – bez doliczania kosztów transportu, marży sklepu, czy samej robocizny. Tymczasem system ten ma swoje zalety i został dokładnie przemyślany przez producenta. Owszem duńska firma nie zarabia na tych głośnikach, ale nie takie jest jej zamierzenie. Ta oferta jest kierowana do młodszych klientów, których nie stać na drogie głośniki, a chcą cieszyć się dźwiękiem wysokiej jakości. Mają oni zaznajomić się z ofertą duńskiej firmy i w przyszłości sięgnąć po bardziej dochodowe dla niej modele z wyższej półki.

Same głośniki zostały sklejone z 25 mm płyt MDF. Jednocześnie wewnątrz nie zastosowano żadnych dodatkowych wzmocnień. Tym bardziej zaskakujący jest fakt, że głośniki prezentują się masywnie. Kiedy je rozkręcić to w środku znajdziemy olbrzymią precyzję frezów i montażu. Nisko-średniotonowiec nie przylega bezpośrednio do wycięcia. Pod kosz została podłożona uszczelka, która ma za zadanie wygaszać wibracje i robi to niezwykle skutecznie. Z kolei za wewnętrzne wytłumienia odpowiada płat pianki, a na tylnej ścianie dodatkowy element wykonany z wełny syntetycznej. Choć wydawałoby się to absurdalne, to zamiana MDF na tańszy komponent do tego jednego modelu byłaby dla firmy nieopłacalna. Wiązałoby się to z wymianą całej linii produkcyjnej i przestawieniem produkcji.