Sobota, 7 września 2024
Wybór głośnika ma olbrzymi wpływ na to, w jaki sposób odbierać będziemy dźwięk. Najczęstszym wyborem są kolumny wolnostojące i podstawkowe.
Wybór głośnika półkowego to odpowiednia opcja dla małych pomieszczeń o powierzchni do 24 metrów kwadratowych. W takich pomieszczeniach głośniki półkowe, w przeciwieństwie do kolumn podłogowych, nie zagracają pomieszczenia i pozwalają zaoszczędzić miejsce. Współczesne urządzenia tego typu pozwalają uzyskać wysokiej jakości dźwięk, bez szumu i drżenia ścian, w niewielkim pomieszczeniu. Z kolei kolumny wolnostojące doskonale sprawdzają się w salonach o powierzchni powyżej 30-40 metrów.
Wybierając kolumny, weź pod uwagę ich konstrukcję akustyczną, czyli konstrukcję, która bezpośrednio wpływa na jakość dźwięku. Istnieje kilka rodzajów konstrukcji akustycznych, ale zdecydowana większość współczesnych głośników ma obudowę ze specjalnym otworem - bas-refleksem. Dźwięk przechodzący przez nią jest „zabarwiony” głębokim basem, a przy niskich częstotliwościach słyszymy doskonały dźwięk. Strukturalnie bas refleks może znajdować się na przedniej lub tylnej ścianie obudowy. Biorąc pod uwagę jego lokalizację, konieczne jest prawidłowe ustawienie głośników w pomieszczeniu. Jeśli bas refleks znajduje się z przodu, możesz umieścić głośnik blisko ściany. Jedynym warunkiem jest to, aby między słuchaczem a głośnikiem nie było przeszkód, które mogłyby zakłócać przepływ dźwięku. Kiedy bas refleks znajduje się z tyłu, ważne jest, aby zamontować głośnik swobodnie, tak aby wokół nie było żadnych innych elementów. Zmieniając odległość do tylnej ściany i pobliskich obiektów, można również zmienić charakter akustyki dźwięku. Aby uzyskać dobrą jakość dźwięku, musisz przestrzegać innych zasad rozmieszczenia głośników. Upewnij się, że głośniki wysokotonowe znajdują się na poziomie głowy słuchaczy. Nie umieszczaj głośników w rogach, aby uniknąć efektu buczenia;
Jeśli nie wiesz, jaki rozmiar głośnika wybrać, skup się przede wszystkim na wielkości pomieszczenia, w którym system głośnikowy zostanie zainstalowany. Zadaniem głośników jest „przesunięcie” mas powietrza, wypełniając dźwiękiem pomieszczenie. Im większe pomieszczenie, tym większy musi być głośnik, aby „przenieść” większą objętość powietrza. Zły dobór wielkości akustyki może doprowadzić do poważnych zniekształceń dźwięku: zbyt duże głośniki w małym pomieszczeniu spowodują, że dźwięk jest przytłumiony i ciężki, a za małe, że będzie brzmiał słabo i będzie „zagubiony”. Dlatego przed zakupem należy dokładnie ocenić możliwości akustyczne swojego pomieszczenia i dobrać odpowiednie głośniki, ewentualnie z fachową pomocą.
Materiał obudowy i wykończenie głośnika wpływa nie tylko na jego wygląd, ale także na jakość dźwięku. Jeśli obudowa głośnika jest wykonana z aluminium, dobrze odtwarza wysokie częstotliwości, ale dźwięk jest „szorstki”. Głośniki wykonane z tworzywa sztucznego są tanie, ale mogą zniekształcać dźwięk przy średniej i dużej głośności i nie pozwalają uzyskać odpowiedniego basu. Drewniane głośniki zapewniają nienaganną jakość dźwięku, ale też sporo kosztują. Tańszą alternatywą dla drewna są głośniki wykonane z płyty wiórowej i MDF (akustyka z MDF jest wyższa w swojej klasie, materiał ten jest mocny, trwały, odporny na wilgoć i dużą gęstość). Akustyka głośników wykonanych z MDF zapewnia wysokiej jakości transmisję dźwięku, nie zniekształca się nawet przy niskich częstotliwościach. Jako wykończenia można stosować winyle i laminaty. Dla akustyki wyższej klasy stosuje się lakierowaną okleinę drewnianą. Innym sposobem wykończenia jest malowanie z dalszym lakierowaniem i polerowaniem. Wykończenie nie tylko pozwala nadać wykończenie akustyki, ale także wpływa na jakość dźwięku. Na przykład powłoka lakieru stabilizuje powierzchnię, ujednolicając ją i nadając jej niezbędne właściwości akustyczne.