Czwartek, 22 lutego 2024

Najlepsze budżetowe głośniki Hi-Fi

24 marca 2021

Nie tak dawno temu, przystępne cenowo głośniki stereo były niemalże czymś zapomnianym.

Często wydawało się, że są one głównie po to, aby stać się częścią pakietu wielokanałowego - a w przypadku głośników podstawkowych w szczególności - oznaczało to, że są one realistycznie ustawione jako para lub kolumny tylne. To z kolei skierowało ich konstrukcję w stronę pozbawionych ryzyka i nieco wtórnych praktyk. Szczęśliwie, stereo powraca do mody, a wraz z nim, przystępne cenowo głośniki wykazują więcej wyobraźni i jakości niż miało to miejsce wcześniej.

Oznacza to, że jeśli szukasz pary głośników w rozsądnie ograniczonym budżecie w 2017 roku, jest kilka doskonałych opcji od 200 funtów wzwyż. W tej części rynku nie ma tak wielu wyborów materiałów i innowacji technicznych jak w droższych punktach, ale nadal nie brakuje pomysłowego myślenia i imponującej inżynierii. Dobrą wiadomością dla każdego kupującego po raz pierwszy jest to, że niewiele głośników w tej cenie - i żaden z tej listy - nie jest trudny do wysterowania z podobnym cenowo sprzętem. Podobnie jak w przypadku naszego zestawienia gramofonów, lista ta zawiera modele, które były recenzowane przed 2017 rokiem, wciąż są w sprzedaży i wciąż są doskonałe.

Mission LX-2

Najlepsze budżetowe głośniki Hi-Fi

Nasza ocena: 9/10 - Best Buy

Właściwości: Po kilku latach ciszy, Mission powraca, a LX-2 jest ucieleśnieniem tego nowo odnalezionego mojo. Podstawowe składniki są wystarczająco konwencjonalne - miękka kopułka wysokotonowa i głośnik średniotonowy z domieszką papieru, wspierane przez port zamontowany z tyłu. Istotne są jednak szczegóły. Oprócz tego, że projekt może być wykonany tylko przez firmę dysponującą takimi zasobami technicznymi jak firma macierzysta IAG, głośnik średniotonowy jest zamontowany powyżej głośnika wysokotonowego w klasycznym stylu Mission. Efektem tej ciężkiej pracy jest głośnik, którego słucha się z wielką przyjemnością i który jest zdolny do naprawdę wyjątkowych osiągów, jak na cenę wywoławczą.

Pełna specyfikacja

Łatwość obsługi i ustawienia: Mission jest prosty do wysterowania, a podstawowa prezentacja powinna dobrze współpracować z szerokim wyborem elektroniki partnerskiej. Mission dostarcza kilka piankowych wypustek, które mogą być użyte do kontroli basu, jeśli umieszczamy je w ograniczonej przestrzeni. Najlepszą pracę wykonają na podstawkach, ale LX-2 powinny dać sobie radę na większości powierzchni.

Plusy

 • Znakomita jakość dźwięku
 • Solidna konstrukcja
 • Wyjątkowa wartość

Wady

 • Niezbyt atrakcyjny wygląd
 • Dość duży
 • Czasami widoczny brak radości z gry

Q Acoustics 3020

Najlepsze budżetowe głośniki Hi-Fi

Nasza Ocena: 9/10 - Gorąco polecamy

Właściwości: Q Acoustics to nie tyle firma, co dobrze naoliwiona maszyna, która wydaje z siebie naprawdę zdolne głośniki. 3020 jest większym z dwóch podstawkowych głośników w trzeciej generacji przystępnej cenowo serii Q Acoustics i tak jak w przypadku poprzedników, w specyfikacji jest kilka wskazówek, że jest on zdolny do wielkości. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, od sprytnie zmontowanej i zaskakująco obojętnej obudowy, po sprytnie wywiniętą otoczkę głośnika wysokotonowego. Efektem końcowym jest głośnik, który równoważy dokładność i opanowanie z umiejętnością zabawy. Ma on już kilka lat, ale Q Acoustics wciąż potrafi więcej niż tylko utrzymać swoją pozycję.

Pełna specyfikacja

Łatwość użytkowania i ustawiania: 3020 powinien szczęśliwie współpracować ze wzmacniaczami o mocy od dziesięciu watów wzwyż, a dzięki piankowym wypustkom na portach basowych, jest również dość niefrasobliwy jeśli chodzi o miejsce ustawienia. Jest to jednak głośnik, który najlepiej sprawdzi się na podstawkach i Mission może być lepszym wyborem, jeśli wiecie, że nie będzie to możliwe w waszej konfiguracji.

Plusy

 • Wyrafinowane, energiczne i szczegółowe brzmienie
 • Dobrze zbudowany
 • Łatwe w prowadzeniu

Wady

 • Dziwny układ terminali
 • Wymagają przyzwoitych podstawek, aby dostarczyć to, co najlepsze
 • Nadal nie są szczególnie basowe

Acoustic Energy AE100

Nasza ocena: 8/10 - Polecamy

Właściwości: Acoustic Energy to firma, która przez większość swojego istnienia była aktywna w sektorze przystępnych cenowo głośników, a AE100 jest potwierdzeniem niektórych z ich największych hitów. Może się on nieco różnić od starszych modeli - metalowe przetworniki już nie istnieją - i chociaż są tu ukłony w stronę przeszłości, takie jak spiczasta nakładka przeciwpyłowa, to jest to raczej nowoczesny głośnik z kilkoma sprytnymi akcentami, takimi jak port basowy ze szczeliną, zaprojektowany tak, aby zredukować słyszalność poruszającego się przez niego powietrza. W rezultacie otrzymujemy głośnik, który nie jest tak żywy jak jego przodkowie, ale oferuje wyrafinowaną i dokładną prezentację, charakteryzującą się wspaniałą płynnością i spójnością w zakresie średnich tonów, gdzie znajduje się większość informacji muzycznych. 

Pełna specyfikacja

Łatwość użytkowania i pozycjonowania: Dzięki sprytnemu, szczelinowemu portowi basowemu, AE100 są w dużej mierze niezależne od tego, na czym je postawimy, ale najlepiej sprawdzają się, gdy poświęcimy trochę uwagi ich ustawieniu. Przy odrobinie wprawy i w rozsądnej wielkości pomieszczeniu, jest to dobry produkt i podobnie jak jego kluczowa konkurencja, nie jest to głośnik trudny do wysterowania przy użyciu porównywalnej cenowo elektroniki.

Plusy

 • Wspaniała spójność i tonalność w zakresie średnich tonów
 • Atrakcyjna strona
 • Łatwe do wysterowania

Wady

 • Nieco miękkie na skrajach częstotliwości
 • Nie spłaszczy słabego sprzętu
 • Ograniczone opcje wykończenia

Q Acoustics Concept 20

Nasza ocena: 9/10 - Gorąco polecamy

Cechy: Wyjaśnijmy sobie coś na samym początku. To głośnik, który istnieje najdłużej ze wszystkich na tej liście, ale pod pewnymi względami wciąż jest najbardziej interesujący technicznie i jeden z najbardziej znaczących w tym przedziale cenowym. Concept 20 to para konwencjonalnych przetworników w specjalnej obudowie "Gelcore" (która w międzyczasie przekształciła się w niesamowity Concept 500). Wykorzystuje on tę sztywną i obojętną obudowę, aby dostarczyć dźwięk, który jest neutralny, opanowany i wyjątkowo szczegółowy. Jako mile widziany produkt uboczny, wygląda on również i sprawia wrażenie niezwykle eleganckiego.

Pełna specyfikacja

Łatwość użytkowania i kompatybilność: Concept 20 jest nieco inną propozycją niż bardziej przystępne cenowo głośniki z tej listy. Nie jest trudniejszy do wysterowania pod względem czułości, ale pokaże niedociągnięcia w gorszym sprzęcie w sposób, w jaki nie robi tego wiele podobnych cenowo głośników. Aby jednak naprawdę usłyszeć, co potrafi, Q Acoustics musi stać na przyzwoitej parze podstawek i być ustawiony z odrobiną pomyślunku i ostrożności. Dedykowane standy są bardzo efektywne, ale dość drogie, ale dostępne są też bardziej opłacalne opcje.

Plusy

 • Niewiarygodna przejrzystość i szczegółowość
 • Znakomita jakość wykonania
 • Atrakcyjny design

Wady

 • Lekki brak rozciągnięcia basu
 • Nie schlebi słabej elektronice
 • Dedykowana podstawka jest dość droga

KEF Q350

Nasza Ocena: 8/10 - Polecamy

Właściwości: Seria Q jest z nami od prawie trzydziestu lat, a najnowsza jej wersja wykorzystuje wiele z tego, co wyróżniało poprzednią i jeszcze bardziej ją udoskonala. Q350 wykorzystuje najnowszą i najdoskonalszą wersję przetwornika Uni Q i umieszcza go centralnie w obudowie, która została jeszcze bardziej dopracowana w tym procesie i teraz posiada port basowy modelowany z wykorzystaniem obliczeniowej dynamiki przepływu. Nie jest to najładniejszy głośnik, jaki pojawił się na rynku w ostatnich latach, ale jest jednym z najlepszych w tej cenie, z przestrzennością i trójwymiarowością, która jest niezwykle imponująca.

Pełna specyfikacja

Łatwość użycia i kompatybilność: KEF nie jest głośnikiem trudnym do wysterowania, ale ujawni ograniczenia w sprzęcie partnerskim w sposób, który oznacza, że najlepiej sprawdzi się w przypadku starannie dobranych partnerów i takich, którzy mogą kosztować więcej niż on. Odpowiedź basu również musi być ostrożnie traktowana, ponieważ jest to bardzo mocny głośnik, ale taki, który może brzmieć nieco dudniący, jeśli nie jest starannie umieszczony i ustawiony, a użycie dołączonych do zestawu kolców może być nieco tępym narzędziem. Warto jednak poradzić sobie z tymi dziwactwami, ponieważ Q350 to znakomite urządzenie.

Plusy

 • Znakomite obrazowanie stereo
 • Potężna wydajność
 • Bardzo dobrze wykonane

Wady

 • Bas może być nieco niesforny
 • Nie spłaszczy słabego sprzętu
 • Wygląd to kwestia opinii