Wtorek, 12 listopada 2024

Wzmacniacze - co musisz wiedzieć

22 marca 2021

 

Współcześnie na rynku znajdziemy wiele modeli wzmacniaczy audio. Jednocześnie przeciętny użytkownik nie orientuje się w niuansach dotyczących wyboru właściwego sprzętu, dostosowanego do swoich potrzeb i możliwości. Czy dany wzmacniacz będzie dla nas wystarczający, czy też wręcz przeciwnie – jego możliwości są znacznie większe niż nasze potrzeby.

Jednocześnie na rynku istnieje kilka tytułów prasowych, portali internetowych i materiałów kierowanych do audiofilów. Jednak zdecydowana większość z nich adresowana jest do specjalistów i profesjonalistów. Praktycznie nie ma zatem tytułów, które dotyczyłyby spraw, które interesują osoby początkujące. Nie mają one zatem gdzie szukać odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Dlatego przygotowaliśmy pewien podstawowy poradnik w zakresie użytkowania wzmacniaczy i ich przechowywania.

Jedną z najważniejszych rzeczy przy użytkowaniu tego typu sprzętu jest zapewnienie mu odpowiedniej wentylacji. Urządzenia tego typu wydzielają bardzo duże ilości ciepła. Jeśli nie zagwarantujemy urządzeniu prawidłowego stanowiska do pracy, to prędzej czy szybciej dojdzie do jego uszkodzenia. Stanie się to nawet w przypadku nowszych urządzeń, które teoretycznie mają wbudowane w mechanizmy bezpieczeństwa i mają chronić urządzenie przed tego typu uszkodzeniami i zagrożeniami. W najlepszym przypadku dojdzie do przeciążenia urządzenia i skrócenia jego żywotności.

Właśnie problem przegrzewania urządzenia najczęściej dotyczy właśnie wzmacniaczy i wzmacniaczy zintegrowanych. W innych urządzeniach ten problem występuję zdecydowanie rzadziej. Dlatego takich urządzeń nie wolno nam stawiać tam, gdzie nie jest zapewniona odpowiednia wentylacja. Nie mogą też stać zbyt blisko siebie, bo w takich przypadkach ciepło wydzielane przez jedno urządzenie ma olbrzymi wpływ na drugie. Nie wolno nam tak postawić wzmacniaczy, aby ustawienie uniemożliwiało odprowadzenia ciepła z jednego lub drugiego. Wzmacniaczy nie wolno też stawiać na tapicerowanych meblach oraz na dywanach. Takie powierzchnie mają bardzo zły wpływ na ich wentylacje. Na rynku mamy też urządzenia, które mają zdecydowanie mniejsze wymagania, jeśli chodzi o wentylacje. Mowa tu o wzmacniaczach klasy D. Nazywane cyfrowymi impulsowymi wzmacniacze także jednak muszą mieć odpowiednie warunki, jeśli chodzi o ich wentylowanie. Takie urządzenia są też bowiem narażone na przegrzanie. Decydując się na lokalizacje urządzenia, musimy też zwrócić uwagę na światło słoneczne. Te może prowadzić do licznych awarii sprzętu.

Należy zatem zwrócić uwagę, aby każde urządzenie pozostawało chłodne. Ważne jest, aby nie układać urządzeń na wierzchu od siebie nawzajem, jeśli sprzęt znajduje się w szafie na dane, potrzebna będzie wentylacja, aby ciepło uciekało z szafy, zabrudzone okablowanie w szafach może również zakłócić przepływ powietrza lub zablokować otwory wentylacyjne. Co jakiś czas należy oczyścić obudowę urządzenia. Kurz gromadzi się w obudowach z czasem, zatykając wentylatory i blokując przepływ powietrza. Ten pył może powodować problemy z wentylacją, zatrzymując ciepło i uniemożliwiając prawidłowe chłodzenie. Od czasu do czasu czyść obudowę, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu. Nie dociskaj obudowy do ściany, aby otwory wentylacyjne komputera zostały zablokowane, ani nie pozostawiaj go w pobliżu kaloryferów lub otworów wentylacyjnych. Jeśli jest to sprzęt kompaktowy, uważaj, aby nie zablokować jego otworów wentylacyjnych. Na przykład odłożenie urządzenia na materac i pozostawienie go na materacu może doprowadzić do przegrzania - zwłaszcza jeśli urządzenie wykonuje coś wymagającego i generuje ciepło, którego nie może się pozbyć.