Piątek, 12 lipca 2024

Wszystko za darmo: recenzja porównawcza bezprzewodowych słuchawek Sony WF-SP700N i Sony WF-1000X

29 stycznia 2022

Ze słuchawkami bezprzewodowymi czujesz się swobodniej, ale tylko w słuchawkach True Wireless wolność jest na wyciągnięcie ręki: żadnych przewodów, nic nie przeszkadza, a Ty możesz spokojnie słuchać ulubionej muzyki w ruchu lub w biegu (a nawet stojąc na głowie). W tym roku Sony ma w swojej ofercie nowy model True Wireless - WF-SP700N. Czym różni się od debiutujących w tej obudowie słuchawek Sony WF-1000X? Przekonajmy się o tym w przeglądzie porównawczym.

Ergonomia .

Sony ciężko pracowało nad designem nowych słuchawek: odświeżony model wygląda bardziej stylowo i sportowo niż zeszłoroczny, a dzięki opływowym kształtom obudowa sprawia wrażenie nieco bardziej kompaktowej. Konstrukcja SP700N zmieniła się nie tylko w wyglądzie, ale jest również wodoodporna zgodnie z normą IPX4, co oznacza, że wytrzyma deszcz i, co ważniejsze, pot z intensywnych treningów.

Zaletą nowych 700 jest również ich ergonomia, gdyż przekręcany ogonek trzyma je mocno w miejscu, zapobiegając ich przesuwaniu się w dowolnym kierunku (ważne nie tylko dla komfortu, ale również dla jakości dźwięku i izolacji hałasu). Nowe słuchawki są jednak sterowane w taki sam sposób jak ich więksi kuzyni - poprzez wielokrotne stukanie w małe przyciski fizyczne.

Cechy

Oba modele wyposażono w pełną gamę najwyższej klasy technologii audio, w tym aktywną redukcję szumów (Active Noise Cancellation) i tryb dźwięku przestrzennego (Surround Sound Mode). Pierwsza z nich całkowicie blokuje hałas z otoczenia, pozwalając skoncentrować się na muzyce, natomiast druga pozwala na dopływ dźwięków z zewnątrz, dzięki czemu użytkownik może komunikować się i monitorować warunki drogowe bez konieczności wyjmowania słuchawek z uszu.

Pod względem czasu pracy na baterii słuchawki są również takie same: wbudowany akumulator wystarcza na 3 godziny użytkowania, a z opcjonalnym akumulatorem w futerale (jest on przeznaczony do 2 pełnych ładowań słuchawek w podróży) autonomia rozciąga się do całkowicie akceptowalnych 9 godzin. Sama obudowa przeszła poważną rewizję: nowe słuchawki są wyraźnie bardziej kompaktowe, a całość waży prawie o połowę mniej. Jest to o tyle ważne, że True Wireless trzeba nosić zawsze przy sobie, a użyteczność słuchawek jest bezpośrednio związana z ich lekkością i kompaktowością.

Dźwięk

Oba modele dają podobne brzmienie, które jest wyraziste i jasne, z podkreślonymi basami i wysokimi tonami. Najgłębszym basom brakuje mocy i definicji, co jest prawdą w przypadku zdecydowanej większości słuchawek dousznych w każdym przedziale cenowym. Poza tym, bas jest niezaprzeczalny, szczególnie w nowym modelu 700: tutaj jest nie tylko ważki i sprężysty, ale także doskonale kontrolowany na każdym poziomie głośności.

Średnica jest nieco zagłębiona, ale nie wpływa to na szczegółowość i rozwój ataku: klawisze i struny gitary są grane ostro i wyraźnie. Głośność sceny również jest bardzo dobra w obu modelach: muzycy nie tłoczą się wewnątrz czaszek, swobodnie rozchodzą się na boki, choć złożone gatunki brzmią nieco płasko z powodu słabej perkusji głębi. Jednak cała energiczna muzyka, od rock 'n' rolla po hip hop, jest obsługiwana wspaniale, a ci, którzy chcą zwiększyć głośność swojej ulubionej piosenki, powinni szczególnie posłuchać nowego SP700N.