Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Wszechstronny przyjaciel z lekkim charakterem! Recenzja słuchawek Sony MDR-1A

4 stycznia 2022

Doctorhead przygotował dla Was recenzję nowych przenośnych, pełnowymiarowych słuchawek Sony. "Ale czy to jest nowe?" - zapyta czytelnik zaznajomiony z ofertą Sony, bo na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to słuchawki MDR-1R. Rzeczywiście, MDR-1A jest aktualizacją modelu 1R wydanego w 2012 roku. Sony zachowało ogólny design, słuchawki dostępne są również w 2 wariantach - czarnym lub srebrnym. Nie ma jednak granic perfekcji - powiedzmy sobie szczerze - różnice między modelami są wystarczające. Sony nie poprzestało na zmianie litery w nazwie: MDR-1A otrzymały nowe przetworniki, ulepszone złącza i kabel, nowe poduszki nauszne, zmniejszoną wagę (225g vs 240g) oraz poszerzone pasmo przenoszenia (3 - 100 000 Hz vs 4 - 80 000 Hz). Ale najpierw to, co najważniejsze.

Projektowanie i budowa

W pudełku Sony umieściło same słuchawki, 2 odpinane kable oraz gruby materiałowy pokrowiec z kieszonką na dodatkowy kabel. Jeden z kabli jest standardowy, drugi posiada uniwersalny 1-przyciskowy zestaw słuchawkowy do smartfonów, a każdy z kabli ma długość 1,2m.

Jak wspomniano powyżej, nowy produkt zachowuje ogólną konstrukcję i kształt modelu MDR-1R. Kubki wykonane są z wysokiej jakości plastiku o ciekawej fakturze, jakby był jednocześnie błyszczący i oszroniony. Wizualnie MDR-1A sprawiają wrażenie produktu premium, które potęguje się dopiero po ich założeniu - to najwygodniejsze słuchawki douszne na rynku. Pod względem komfortu MDR-1A mogą konkurować nie tylko z najlepszymi modelami przenośnymi, ale także z takimi klasykami domowego audiofilstwa jak Sennheiser HD600. Ulepszona wersja posiada większe, grubsze i bardziej miękkie poduszki nauszne, które w połączeniu ze zmiękczonym pałąkiem, obracanymi nausznikami i zmniejszoną wagą pozwalają na noszenie słuchawek przez długi czas bez uczucia dyskomfortu. Rozmiar opaski jest regulowany w standardowy sposób, a dla zwiększenia trwałości wzmocniony jest metalowymi płytkami. Obrotowe nauszniki nie tylko poprawiają dopasowanie słuchawek, ale także pozwalają na ich kompaktowe złożenie w futerale na czas transportu.

Kabel jest przymocowany do lewej muszli nauszników, skupimy się na tym punkcie bardziej szczegółowo. Wadą poprzedniego modelu było to, że kabel nie był wystarczająco mocno osadzony we wtyczce, co mogło prowadzić do szumów w podróży. MDR-1A otrzymał bardziej solidne i wytrzymałe złącze, teraz kabel jest dobrze i bezpiecznie dopasowany. Na zewnątrz, kabel ma znaną z wentylatorów Sony "karbowaną" powierzchnię, która służy do zmniejszenia efektu mikrofonowego i zapobiega plątaniu się kabla. Jednak "serce" kabla do MDR-1A jest inne niż w poprzednich modelach. Nowe kable składają się z 4 oddzielnych żył wykonanych z drutu litowego z miedzi beztlenowej (OFC) pokrytego warstwą srebra. Każdy kanał posiada oddzielny przewód sygnałowy i uziemiający, co zapewnia lepszą separację kanałów i lepszą panoramę stereo.

Dźwięk

Poprzedni model MDR-1R posiadał 40mm przetworniki z membraną z polimeru ciekłokrystalicznego (LCP) o impedancji 24 ohm i czułości 105dB/mW. Impedancja i czułość przetworników MDR-1A są takie same, ale przetwornik jest nowy, z membraną z ciekłokrystalicznego polimeru pokrytego aluminium (ALCP).

Dzięki wysokiej czułości słuchawki są wystarczająco głośne, aby sparować je z każdym urządzeniem przenośnym. Dźwięk pozostaje czysty i bez żadnych zauważalnych zniekształceń, nawet przy maksymalnej głośności. Izolacja akustyczna dzięki nowym, gęstszym poduszkom usznym jest również przyzwoita.

Scena dźwiękowa była jedną z najmocniejszych stron 1R, z MDR-1A nadal jest szeroka, ale wydaje się jeszcze głębsza, dźwięk jest jeszcze bardziej przestrzenny i naturalny, nie ma uczucia zamkniętego obwodu w głowie, jak w przypadku większości słuchawek zamkniętych. Wraz z nowymi przetwornikami, ogólna szczegółowość dźwięku wzrosła i można usłyszeć więcej niuansów nagrania.

Pasmo przenoszenia MDR-1A nie jest płaskie, ale to nic dziwnego, bo to nie są monitory studyjne. Pasmo przenoszenia ma kształt litery U, ale jest gładkie i dobrze zbalansowane, aby zapewnić ciepły, żywy i wciągający dźwięk, który pasuje do niemal każdego gatunku muzycznego. Jakość dźwięku MDR-1R odpowiadała zdecydowanej większości klientów, ale bardziej wymagający słuchacze stwierdzili, że bas tego modelu jest nieco zamulony, nie jest dobrze rozwinięty. MDR-1A ma ten sam bogaty bas, ale z lepszą głębią i artykulacją. Obszar średniego basu jest znacznie lepszy i bardziej szczegółowy. Częstotliwości basowe są ostrzejsze niż w V-Moda M100, a ogólny dźwięk nie jest tak ciemny dzięki większej obecności tonów średnich i wysokich. Z drugiej strony nie jest tak jasny, jak np. znany Beyerdynamic DT770 PRO - oba modele mają potężny bas, ale wysokie tony w Sony są nieco odsunięte i brzmią łagodniej. Spodoba się to tym, którzy uważają, że jasne brzmienie Beyerdynamic jest zbyt "odpiłowane". Można też porównać brzmienie MDR-1A do legendarnych Audio-Technica ATH-M50, przy czym Sony brzmią jak bardziej "wypolerowana" i wygodna przenośna wersja M50 z bardziej otwartym, trójwymiarowym dźwiękiem.

Sony oznacza MDR-1A jako część serii przeznaczonej do odtwarzania Hi-Res Audio - czyli formatów audio o jakości 24-bit / 96kHz lub wyższej. Oczywiście słuchawki korzystają z dobrego źródła i materiału muzycznego wyższej jakości. Nie trzeba jednak posiadać odtwarzacza klasy Hi-End i biblioteki FLAC lub DSD, aby cieszyć się dobrym dźwiękiem z MDR-1A. Słuchawki sprawdziły się również w połączeniu z nowoczesnym smartfonem, zwykłym odtwarzaczem MP3 czy laptopem.

Werdykt

Miło widzieć, że Sony nie poprzestało na tym, wypuszczając dobry i całkiem udany model zaledwie 2 lata temu. Słuchawki MDR-1A zachowują stylowy i funkcjonalny nowoczesny design poprzednika, a szereg udoskonaleń przyniósł najwyższy komfort użytkowania oraz bardzo przyzwoite brzmienie charakteryzujące się ciepłem, doskonałą panoramą stereo i uniwersalnością gatunkową. W rezultacie MDR-1A przypadną do gustu znacznie szerszemu gronu słuchaczy - to śmietanka w kategorii przenośnych, pełnowymiarowych słuchawek.

Sony MDR-1AM2 Srebrny

Marka: Sony

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 3

Dodaj do ulubionych Dla porównania 13&nbsp480&nbspszmer. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Sony MDR-1AM2 Czarny

Marka: Sony

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 3

Dodaj do ulubionych Dla porównania 13&nbsp480&nbspRUR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd