Piątek, 12 lipca 2024

Współpraca Focal i Bentley: przegląd słuchawek Focal Radiance

21 listopada 2021

Pomysł połączenia francuskiego podejścia do dźwięku firmy Focal z wyrafinowanym angielskim wzornictwem firmy Bentley w jednym pakiecie jest zapierający dech w piersiach. Idea ta została ucieleśniona w słuchawkach Focal Radiance for Bentley.

Powszechnie wiadomo, że Bentley projektuje samochody przede wszystkim dla kierowcy - to filozoficzne stanowisko w przeciwieństwie do Rolls-Royce'a, który skupia się na pasażerze siedzącym z tyłu. Focal wykorzystał swoje bogate doświadczenie, aby stworzyć słuchawki "dla słuchacza" w prawdziwie królewskim pakiecie stylistycznym.

Cechy architektoniczne

Focal Radiance w zakresie słuchawek plasuje się pomiędzy modelami Focal Elegia i Focal Stellia. Skrzydlate słuchawki wyczuwają wpływy wspomnianych wcześniej modeli i pełnią rolę swoistego złotego środka.

Pełnowymiarowe słuchawki otrzymały zamkniętą konstrukcję dźwiękową i 40-milimetrowy przetwornik, który można było już zobaczyć w modelu Elegia. Jego cechą charakterystyczną jest membrana w kształcie litery M, która według producenta zapewnia większą sztywność. Sądząc po materiałach konstrukcyjnych (stop aluminiowo-magnezowy), inżynierowie chcieli mieć możliwie najszybszy przetwornik, który odtworzy najbardziej skomplikowane gramofony w szczegółowości i dokładności.

Francuski konserwatyzm w tych słuchawkach przejawia się w tym, że mają one tylko połączenie przewodowe. Jednak jak na ten segment cenowy, brak Bluetooth nie jest zaskoczeniem. Obecność kabla nadaje słuchawkom "powagi" i "wagi" w lidze Hi-End. Jak wiemy, w kręgach muzycznych panuje kult kabla z miedzi beztlenowej, więc dlaczego pozbawiać audiofilów tej przyjemności? "Dodanie Bluetooth do Twoich słuchawek zamieni je w rodzaj szwajcarskiego scyzoryka" - tak mogło brzmieć myślenie stojące za projektem.

O dziwo, Focal Radiance for Bentley nie będzie zbytnim obciążeniem, jeśli użytkownik zechce podłączyć je do smartfona. Przy impedancji 35 ohm i czułości 101dB słuchawki są łatwe do "zasilenia" bez konieczności zużywania baterii smartfona.

Słuchawki posiadają bardzo szeroki zakres częstotliwości pracy (od 5Hz do 23kHz), co pozwoli uwolnić pełen potencjał analogowego połączenia z dynamicznym i warstwowym brzmieniem. O tym, jak bardzo słuchawki są wybredne, jeśli chodzi o źródło dźwięku, porozmawiamy nieco dalej.

Ciekawostką architektoniczną jest obecność dwóch otworów odwracających tylną falę od środka głośnika. Zapewnia to optymalne środowisko akustyczne pomiędzy głośnikiem a uchem słuchacza. W praktyce, niskie częstotliwości nie powodują nieprzyjemnego nadciśnienia, które dominuje nad resztą środowiska odsłuchowego.

Projektowanie i ergonomia

Najbardziej imponującą częścią Focal Radiance for Bentley jest ich design! Ciekawa synteza angielskiej powściągliwości i francuskiej indywidualności. Obraz wizualny jest bardzo ważny dla audiofilów i często odgrywa główną rolę przy wyborze modelu. Na czym polega atrakcyjność Focal Radiance? Słuchawki są świeżo po wyjęciu z półki biura projektowego Bentleya. Każdy element służy jednemu celowi - pokazaniu, że za "skrzydlatym logo" słuchawek kryje się więcej niż wielowiekowa historia myślenia projektowego.

Na nausznych muszlach słuchawek umieszczono charakterystyczną siatkę diamentową. Brzmi znajomo? To replika kraty w Bentleyu Continental, prawda? A może jest to element jego pikowanego siedziska? Oba są właściwe. Ta głębia obrazu i wszechstronność jest istotą każdego mądrego projektu. Projektanci dążą do stworzenia zestawu słuchawek, których wygląd pozostanie aktualny przez długi czas. W słuchawkach zastosowano uderzające rozwiązanie w postaci elektrycznego Bentleya EXP 100 GT.

Materiały, z których wykonano słuchawki, zostały starannie dobrane. Skórzane poduszki na uszy Pittards to bardzo ciekawy wybór! Należy zauważyć, że Pittards produkuje rękawice dla kierowców Bentleya. Jest status, który można dosłownie poczuć na wyciągnięcie ręki przy tak małych detalach. Taki szczegół, jak na przykład parasol w drzwiach Rolls-Royce'a.

Może to zabrzmi banalnie, ale Focal Radiance byłby odpowiednim uzupełnieniem deski rozdzielczej lub tylnego siedzenia w Bentleyu. Nie bez znaczenia jest fakt, że słuchawki są ręcznie składane we Francji, bez kompromisów w kwestii wykonania.

W komplecie z

Nie zapominając o tym, że mamy gwarancję od Bentleya na produkcję i dostawę samochodów dla angielskiej rodziny królewskiej. Model Focal Radiance dla Bentleya otrzymał wykwintną oprawę. Ciekawe, czy zostaną one dostarczone do Pałacu Buckingham? A może na Champs Elysees? Śnimy.

Słuchawki dostarczane są w czarnym etui z napisem Radiance oraz logotypami Focal i Bentley. Na szczególne wyróżnienie zasługuje twarda, pleciona walizka transportowa. Podobny przypadek widzieliśmy już w innych modelach Focala. W dotyku przypomina klasyczny angielski garnitur wełniany wysokiej jakości. Metalowe elementy obudowy mają jasny miedziany kolor, podczas gdy podstawowe rozwiązanie jest bardziej stonowane. Do noszenia służy skórzany pasek z "uskrzydlonym" logo. Zawiera kabel o długości 1,2 m oraz adapter z 3,5 mm na 6,5 mm.

Dźwięk

Dopasowanie słuchawek jest podobne jak w starszym modelu Focal Stellia. Duże poduszki nauszne dobrze izolują dźwięk. Regulowany pałąk zapewnia wygodne dopasowanie i nie czujesz żadnego ucisku na głowie.

Czy źródło (smartfon, odtwarzacz, wzmacniacz), przez które słuchasz Focal Radiance ma znaczący wpływ na jego potencjał? Z naszego punktu widzenia słuchawki są uniwersalne. Odsłuchiwaliśmy je razem z odtwarzaczem Cayin N6 MK2 E02 i smartfonem. Oczywiście w przypadku Cayina słuchawki brzmią bardziej dynamicznie i żywo, ale smartfon niewiele na tym traci. Wspomnieliśmy już w charakterystyce, że jest to spowodowane niską impedancją i wysoką czułością.

Bezpośrednio o dźwięku. Nowe słuchawki Focal mają jasne brzmienie. Ma się wrażenie, że są nieco "podbite" górą i dołem (korektor w postaci uśmiechu), nawet w porównaniu do wspomnianej Stellii. Dźwięk jest bardzo ekspresyjny.

W górnym zakresie częstotliwości słuchawki szczegółowo oddają nawet najtrudniejsze kombinacje dźwięków. Na przykład elektroniczny duet arabski Zenobia z jego charakterystycznymi etnicznymi syntezatorami brzmiał przejrzyście i zrozumiale. Nawet w najbardziej napiętych fragmentach utworów, gdzie słuchawki musiały dać z siebie wszystko, czuć było, że pułap częstotliwości nie zostanie osiągnięty.

Średnica jest najbardziej zapadającym w pamięć składnikiem dźwięku. Do testowego odsłuchu wybraliśmy fortepianowy album Benny'ego Anderssona, którego postaci nie trzeba przedstawiać. Focal Radiance pokazał bardzo miękki obraz dźwiękowy, każde naciśnięcie pedału na fortepianie dawało aksamit w dźwięku. Podczas nagrywania płyty mikrofony zostały ustawione tak, że słuchacze mogli usłyszeć, jak artysta naciska klawisze fortepianu - efekt oszałamiający! To tak, jakby siedziało się obok pianisty na bankiecie. Namacalność i naturalność Focala jest bardzo atrakcyjna.

Osobno warto wspomnieć o tym, jak słuchawki wydobywają kobiece wokale. Nawiązujemy do debiutanckiego albumu Whitney Houston o tej samej nazwie, w miksie którego wokal jest wyraźnie na pierwszym planie. Rozległość i objętość tej sceny jest imponująca. Szczególnie gdy w "Saving All My Love For You" głos jest w unisonie z saksofonem. Focal Radiance namacalnie oddaje jej szeroki zakres wokalny, obejmujący cztery oktawy. Kobiece wokale i muzyka instrumentalna są prawdopodobnie w centrum zainteresowania nowych francuskich słuchawek.

Focal Radiance mają głęboki bas - nie można tego nazwać dźwiękiem monitorowym. Słuchając nowej płyty Kingi Głyk "Feelings" zauważyliśmy wyraźny nacisk na dolne spektrum. Brzmienie jej gitary basowej Fender Jass Bass z charakterystyczną kompresją zostało zagrane przez słuchawki barwnie i naturalnie. W najlepszych tradycjach "starej szkoły": szybki atak i wygaszanie z przyjemnym sustainem. Kompozycja "Intro to What Is Life" pozwoliła pokazać, jak słuchawki reagują na kontrast między rozległą panoramą dźwiękową a basem, jak to się mówi, "na wyciągnięcie ręki". Focal Radiance natychmiast "wykończył" i zaprezentował ich obraz z miękkimi przejściami i przekazem.

Streszczenie

Klasyczne francuskie brzmienie Focal opakowane w bezkonkurencyjny design Bentleya to "skrzydlate słuchawki" Focal Radiance for Bentley. Słuchawki są w pełni zgodne z duchem Hi-End.

Club href='/promo/club/'>. Focal Radiance dla Bentleya

Marka: Focal

Gwarancja producenta, miesiące: 12

Średnica membrany, mm: 40

Dodaj do ulubionych Dla porównania 144&nbsp990&nbspRUR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd