Środa, 7 czerwca 2023

Wersja 2.0: Recenzja porównawcza słuchawek Sony MDR-1A i Sony MDR-1AM2

5 lutego 2022

Słuchawki Hi-Fi MDR-1A zostały wprowadzone na rynek cztery lata temu i stały się jednym z najbardziej udanych hitów Sony w gatunku osobistego sprzętu audio. Ale nic nie stoi w miejscu! W tym roku firma wprowadziła na rynek nową wersję swojego słynnego modelu: MDR-1AM2. Postanowiliśmy porównać nową wersję ze starą, aby dowiedzieć się, jakie są między nimi podobieństwa i różnice.

Widok/ergonomia

Zewnętrznie, nowa wersja jest bardzo trudna do odróżnienia od starej. Zauszniki, kształt, wykończenie, mocowania miseczek są prawie identyczne: trzeba wielokrotnie patrzeć na oznaczenia, aby uniknąć pomyłki.

Ale nie można się pomylić podczas słuchania: nowy model jest wykonany z lekkich materiałów i waży prawie o jedną czwartą mniej niż poprzedni - różnicę można poczuć niemal natychmiast.

Nacisk na ucho również nieznacznie się zmniejszył w MDR-1AM2 w porównaniu z poprzednią wersją, co może być spowodowane bardziej elastycznym materiałem nauszników lub wyższej jakości skórą syntetyczną zastosowaną w poduszkach nauszników.

Projekt

Oba modele posiadają zamknięte obudowy i te same 40mm przetworniki z potężnymi magnesami neodymowymi i membranami ALCP. Membrany te wykonane są z cienkiej folii polimerowej z napyleniem aluminium dla dodatkowej sztywności.

Taka konstrukcja membrany zapewnia wysoką mobilność i niskie odkształcenia podczas pracy, dzięki czemu obie słuchawki z powodzeniem radzą sobie z rozszerzonym zakresem częstotliwości od infradźwięków 3Hz do ultradźwięków 100kHz (nie bez powodu uzyskały audiofilski certyfikat HiRes).

Ulepszenia

Nowe przetworniki MDR-1AM2s zostały przeprojektowane, aby zapewnić najdokładniejsze wysokie tony, a aby upewnić się, że żaden szczegół nie zostanie utracony w drodze z membran do bębenków, maskownice zostały zmienione tak, aby były całkowicie akustycznie przezroczyste.

Kolejną różnicą jest odłączany kabel: nowa wersja słuchawek posiada zbalansowany przewód połączeniowy, który całkowicie eliminuje przesłuchy podczas przesyłania sygnału.

Przewodniki wykonano z posrebrzanej miedzi beztlenowej, aby wyeliminować najmniejsze zniekształcenia RF i zapewnić możliwie najczystszy dźwięk w całym zakresie częstotliwości.

Dźwięk

Oba modele zapewniają żywe i pełne temperamentu brzmienie z mocnym, mięsistym basem i jasną, skrzącą się górą. Częstotliwości basowe są lekko uwypuklone - "podbicie" jest precyzyjnie dozowane, aby wzmocnić napęd, nie powodując, że bas brzmi zbyt natarczywie. Nie ma też wątpliwości co do jego przejrzystości i szybkości: uderzenia bębna basowego są grane ostro i nie zlewają się w mruczący "bałagan" niskich częstotliwości nawet na bardzo szybkich utworach.

Również średnica jest odtwarzana przez oba modele z niemal równą perfekcją: barwy instrumentów muzycznych nie są podbarwiane, wokale nie są spychane na dalszy plan, scena jest rysowana o wiele bardziej obszernie niż w przypadku konwencjonalnych modeli zamkniętych. Główna różnica pomiędzy starymi i nowymi modelami MDR-1A polega na zakresie wysokich częstotliwości: w nowych słuchawkach górna część jest kontrolowana bardziej wiarygodnie i nawet na szczytowych segmentach muzycznych talerze zachowują wysoką szczegółowość i nie degenerują się w szum o wysokiej częstotliwości. To nie tylko dźwięk HD, ale także zwykłe płyty CD - wystarczy odtworzyć dowolne solo perkusyjne Dave'a Lombardo. W nowym 1AM2 jest to zagrane genialnie, od bębna basowego po hi-hat!

Sony MDR-1AM2 Srebrny

Marka: Sony

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 3

Dodaj do ulubionych Dla porównania 13&nbsp480&nbspRR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Sony MDR-1AM2 Czarny

Marka: Sony

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 3

Dodaj do ulubionych Dla porównania 13&nbsp480&nbspRUB. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd