Piątek, 12 lipca 2024

To skomplikowane: recenzja słuchawek bezprzewodowych Sony WI-SP600N

21 stycznia 2022

Kiedyś słuchawki były proste: para głośników, przewody, gniazdo mini-jack - taka była konstrukcja. Dziś jest to bardziej skomplikowane, zwłaszcza jeśli chodzi o modele bezprzewodowe. Weźmy na przykład bezprzewodowe słuchawki SP600N: są tak zaawansowane technologicznie, jak niektóre smartfony!

Urządzenie

Słuchawki wykonane są na klasycznym przewodzie szyjnym z wbudowanym pilotem, mikrofonem i baterią, która zapewnia długi (do 6 godzin) czas pracy. Kompaktowa, zaokrąglona ramka pasuje do każdego ucha, a specjalne, zakrzywione zaczepy pomagają utrzymać je na miejscu, dzięki czemu nie zsuną się nawet podczas lekkiej gimnastyki lub lekkoatletyki.

Aby jeszcze lepiej przystosować te słuchawki do uprawiania sportu, są one wodoodporne zgodnie z normą IPX4, więc bez problemu przetrwają bieg w deszczu (lub, cóż, Twoje obfite pocenie się podczas szczególnie intensywnego treningu).

Możliwości

Dzięki łączności NFC nie ma potrzeby kłopotliwego podłączania słuchawek do urządzeń mobilnych: wystarczy dotknąć N-tag i wszystko dzieje się samo. Jest on również wyposażony w technologię aktywnej redukcji szumów, dzięki której przychodzące połączenia nie będą rozpraszać Twojej przyjemności słuchania muzyki. Wbudowany mikrofon wychwytuje dźwięki z zewnątrz i redukuje je za pomocą fali poza fazą.

Technologia ta doskonale radzi sobie z eliminacją wszelkiego rodzaju szumów, ale najlepiej radzi sobie z usuwaniem zakłóceń statycznych, czyli szumu o niskiej częstotliwości, który przeszkadza w słuchaniu muzyki w metrze lub w samolotach. Aby aktywna izolacja akustyczna nie przeszkadzała w rozmowach lub joggingu na ulicy, można przełączyć ją w tryb dźwięków otoczenia, który pozwala na swobodny przepływ ludzkich głosów i szumu drogi.

Dźwięk

Oprócz podstawowego kodeka SBC, do bezprzewodowego odbioru dźwięku wykorzystywany jest bardziej zaawansowany kodek AAC (dobra wiadomość dla tych, którzy słuchają muzyki z urządzeń mobilnych Apple). Za jakość odtwarzania muzyki odpowiadają dwa 6-milimetrowe przetworniki, pracujące w zakresie od 20 Hz do 20 kHz, a za dodatkowe wzmocnienie basów odpowiada autorski korektor ExtraBass. Można go włączyć, aby dodać dodatkowego napędu do rytmicznych utworów, lub wyłączyć, aby balans częstotliwości był bardziej płaski.

W obu przypadkach słuchawki generują wystarczająco czysty i energiczny dźwięk z niezłą jak na bezprzewodowe wkładki douszne szczegółowością. Bas jest masywny, ale nie przesadny, a co najważniejsze nie zagłusza średnicy, nawet z włączonym ExtraBassem. Muzyczne możliwości słuchawek są więc wystarczające, by rozweselić Cię podczas joggingu, a w czasie wolnym zadowolić przyzwoitym dźwiękiem.