Środa, 19 czerwca 2024

Recenzja odtwarzacza Shanling M6 Pro

13 grudnia 2021

Nie jest już niespodzianką, gdy rzemieślnicy z Niebiańskiego Imperium prezentują publiczności więcej niż godne rozwiązania techniczne.

Dziś przyjrzymy się nowemu modelowi Shanlinga M6 Pro, który "pretenduje" do miana audiofilskiego. Przedrostek "Pro" jest w ostatnich czasach swoistym wyznacznikiem: zobaczcie "Pro" - uważajcie, bo nie wiadomo, czy to opowieść o marketingu, czy rzeczywiście jest to ambitne urządzenie. Różnego rodzaju forumowicze opisali już M6 Pro "w kawałkach", ale my postaramy się jeszcze dołożyć własną cegiełkę do chińskiego muru Shanlinga. Zacznijmy od specyfikacji technicznej, która z pewnością rozgrzeje duszę audiofila.

Architektura i funkcjonalność

Sercem odtwarzacza jest ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 430 1400MHz. 4GB RAM zapewnia graczowi dobrą wydajność. Teoretycznie nie powinieneś mieć problemów z obsługą nawet najbardziej skomplikowanego materiału. W praktyce odtwarzacz reaguje natychmiast na polecenia: odtwarzaj, ładuj playlisty, otwieraj pliki, itp.

Przejdźmy teraz bezpośrednio do sprzętu "grającego". Na pokładzie M6 Pro zainstalowano podwójny DAC AKM AK4497EQ. Ma ugruntowaną pozycję w stosunku ceny do jakości. Zastosowanie podwójnego przetwornika DAC otwiera szerokie możliwości pracy z formatami muzycznymi w wysokiej rozdzielczości. Podwójne dekodowanie sygnału uwalnia pełen potencjał nagrania audio: szczegóły, dynamikę i dopracowanie. Wysokiej klasy formaty audio, takie jak PCM 32 bit/768kHz i DSD256 są dostępne dla użytkownika w Shanling.

Inżynierowie firmy postanowili nafaszerować odtwarzacz wyrafinowanymi komponentami, takimi jak M6 Pro, napędzany parą aktywnych oscylatorów kwarcowych KDS (lider na rynku od 1959 roku). Komponenty KDS charakteryzują się niskim poziomem szumów i wykorzystują unikalną technologię kodowania FPGA, która została zaprojektowana specjalnie dla firmy Shanling. Trzeba jednak pamiętać, że "upakowanie" high-endowych węzłów w obudowie nie jest jeszcze osiągnięciem. W tym względzie Shanling postarał się o obudowanie głównego węzła mikroprocesora miedzianą osłoną w celu zwiększenia odporności na zakłócenia.

W M6 Pro zastosowano dwa dwukanałowe wzmacniacze operacyjne ADI AD8397 o niskim poziomie zniekształceń i wysokim prądzie wyjściowym. Widzieliśmy takie wzmacniacze na przykład w Shanlingach M5. Jaki to miało wpływ na brzmienie? Warto zwrócić uwagę na imponującą dynamikę i moc, a czystość sygnału jest niesamowita. Zastosowanie pary wzmacniaczy pozwala odtwarzaczowi współpracować z dwoma przetwornikami DAC jednocześnie, nawet bez połączenia zbalansowanego.

Nieco bardziej audiofilska "ezoteryka", Shanling wyposażono w 4 audiofilskie kondensatory Silmic II, które można znaleźć wszędzie w komponentach Hi-Fi. Kondensatory zapewniają niski poziom zniekształceń dźwięku i dokładne odwzorowanie gramofonu.

Poniżej znajduje się omówienie funkcjonalności odtwarzacza.

M6 Pro posiada wiele opcji połączeń. Są to wyjścia 3,5 mm (niezbalansowane) oraz para zbalansowanych wyjść 2,5 mm i 4,4 mm. Z niezrównoważonym połączeniem spotykamy się wszędzie w smartfonach, laptopach, tabletach itp. Jakie jest znaczenie zrównoważonego połączenia? Zrównoważone (symetryczne) połączenie tłumi zakłócenia w urządzeniu. To technika, która wyewoluowała do przenośnego audio ze świata profesjonalnych urządzeń studyjnych i koncertowych.

Otwarty system operacyjny Android 7.1? Z naszego punktu widzenia zastosowanie otwartego systemu jest dobrym rozwiązaniem, które pozwala na wykorzystanie znacznie szerszej gamy oprogramowania muzycznego. Na przykład, użytkownik może zainstalować odtwarzacz, z którym jest przyzwyczajony do pracy, według własnego uznania. Historia się powtarza, jeśli chodzi o stosowanie indywidualnych korektorów itp. Producent twierdzi, że system Android nie ma żadnego wpływu na dźwięk, ponieważ sygnał jest wyprowadzany bez żadnej konwersji, do 768 kHz.

M6 Pro posiada funkcje parowania Bluetooth i Wi-Fi (podwójna częstotliwość 2.4G/5G). Zastosowanie Bluetooth 4.2? nie jest najnowocześniejszym rozwiązaniem, ale odtwarzacz współpracuje z większością kodeków: dwukierunkowym LDAC i SBC. Użytkownik ma możliwość doprowadzenia sygnału do odtwarzacza ze smartfona, a następnie do słuchawek bezprzewodowych. W tym przypadku M6 Pro będzie działał jako DAC i wzmacniacz. Do transmisji dostępne są formaty AAC, HWA LHDC, aptX HD, LDAC i aptX.

Żywotność baterii zależy od sposobu połączenia. Przy połączeniu zbalansowanym i obu przetwornikach DAC, M6 zapewnia 8 godzin nieprzerwanej pracy; przy połączeniu niezbalansowanym - 12 godzin. Odtwarzacz wyposażono w funkcję szybkiego ładowania Qualcomm 3.0. Odtwarzacz emituje 350 mW przy 32 omach w trybie zbalansowanym i 168 mW przy 32 omach w trybie niezbalansowanym.

Za bardzo zagłębiliśmy się w suche liczby, ale mamy nadzieję, że czytelnik nam to wybaczy. Następnie porozmawiamy o bardziej "przyziemnych" sprawach.

Projekt

Warto od razu wspomnieć, że gracz dosłownie urzeka swoim surowym i bezpretensjonalnym designem. Panuje opinia, że obudowa M6 Pro jest trochę za duża. Konstrukcję M6 Pro można porównać z bardziej dojrzałym odtwarzaczem Astell&Kern A&ultima SP1000M. Przy prawie podobnych parametrach, Shanling jest o 160 gramów lżejszy. Pod względem kształtu odtwarzacz powtarza model Shanling M6. Jakość wykonania jest godna szacunku.

Jeśli chodzi o design, to jest to kwestia osobistych odczuć. Możemy podzielić się naszymi spostrzeżeniami w tym zakresie. Kiedy trzymasz M6 Pro w rękach, nie możesz oprzeć się wrażeniu, że masz do czynienia z poważnym narzędziem. Projektanci chcieli podkreślić imponujące możliwości poprzez ergonomię i udało im się to. Na szczególną uwagę zasługuje kolorystyka Titanium, która jest złożona i głęboka. Możesz zapytać kilku respondentów, jakiego koloru jest gracz, a otrzymasz bardzo różne odpowiedzi. Bogaty kolor, w którym można wyczuć srebrny metalik połączony z delikatnym różowym odcieniem... Albo złoto? Każda osoba będzie widziała inny kolor.

Obudowa bardzo wygodnie leży w dłoni dzięki specjalnym wgłębieniom. Po lewej stronie odtwarzacza znajdują się przyciski sterujące oraz gniazdo na dysk SD. Przy okazji, odtwarzacz może współpracować z kartą SD o pojemności do 2TB. Po prawej stronie znajduje się analogowy regulator głośności (oraz przyciski zasilania i blokady). Tylny panel wykonany jest ze szczotkowanego szkła, praktycznego rozwiązania, które dodatkowo podkreśla kosztowną estetykę. Na odwrocie znajdują się dwa certyfikaty Japan Audio Association (JAS) "Hi-Res Audio" i "Hi-Res Wireless Audio".

Podsumowując wizualnie, M6 Pro przyjął surowy wizerunek starszego segmentu przenośnych odtwarzaczy. Wyciągając taki odtwarzacz z wewnętrznej kieszeni dwurzędowego wełnianego płaszcza, użytkownik z pewnością zwróci na siebie uwagę innych. To miłe uczucie, nie zgodzisz się?

Akcesoria

Shanling M6 Pro dostarczany jest w podwójnym kartonowym etui w kolorze głębokiego granatu. Taki design widzieliśmy już w Shanlingu M6, a producenci nie widzieli potrzeby jego zmiany. Wzornictwo jest bardzo efektowne: wewnętrzne etui ma fakturę skóry, podkreślając w ten sposób wysoką jakość zawartości. Każdy szczegół jest przyjemny w dotyku.

Odtwarzacz dostarczany jest z ochronną szybką i kablem Tape-C. Całkiem utylitarny. Chętnie zobaczyłbym w zestawie dobrej jakości markowe etui, jednak nie ma go tam. Może jesteśmy zbyt wybredni?

Dźwięk

Od flagowych modeli często wymaga się referencyjnego brzmienia, ale trzeba zrozumieć, że nie ma uniwersalnego obrazu dźwiękowego, który spodoba się każdemu.

Słuchaliśmy M6 Pro przez kilka par słuchawek, w tym flagowe Noble Audio Sultan, Shanling ME700 i pełnowymiarowe Beyerdynamic DT 1770 Pro.

Model ten nie jest wyposażony w monitor dźwięku. Monitorowalność sugeruje, że słuchacz otrzyma dźwięk niepodbarwiony i suchy, bez akcentów. Czy taki pejzaż dźwiękowy jest niezbędny w odtwarzaczu tego segmentu? Pozostawmy to pytanie otwarte.

Dźwięk M6 Pro jest jasny, barwny i aksamitny. Odtwarzacz nie stara się pokazać użytkownikowi wszystkich niedoskonałości nagrania, bynajmniej. Podwójny przetwornik AKM DAC w połączeniu ze wzmacniaczami ADI daje najbardziej namacalną, piękną panoramę dźwiękową. Należy zauważyć, że model ten zachowuje równowagę pomiędzy pięknem a szczegółowością. M6 Pro brzmi bardziej ekspresyjnie niż model M6.

W niskim zakresie obrotów można zauważyć imponującą szybkość ataku i tłumienia. Dźwięk wyraźnie podąża za krzywiznami utworu. Jest tu pewne podkreślenie w zakresie niskich częstotliwości, czuć pełnię i charakter Shanlinga z jego gęstością i ulgą. Z pewnością M6 Pro dopracowuje kompozycję dźwiękową do własnych upodobań, tworząc ciekawy obraz dźwiękowy. Można powiedzieć, że M6 Pro naprawia wady kompozycji powstałe w pracy studyjnej. Dla przykładu, jeśli ktoś ceni sobie In Rock Deep Purple, to nikt nie zaprzeczy wadom w jakości nagrania. Odtwarzacz wygładza szum nagrania i dodaje wyrazistości bitowi.

W zakresie średnich tonów odtwarzacz brzmi zamaszyście i ekspansywnie. Oddech i głębia są szczególnie dobrze wyczuwalne podczas słuchania glossolalii wokalnych Lisy Gerrard. Z nagłymi zmianami tonu i tempa. Dla uzyskania emocjonalnego brzmienia odtwarzacz musiał zrezygnować z pewnej dynamiki. Odbiór dźwięku jest bardzo indywidualny, ale można podkreślić żywą prezentację materiału.

Na górze słuchacz otrzymuje dobrą dekompozycję z detalicznymi niuansami. Często szczegółowość graniczy z szorstkością, ale w tym przypadku nie ma takiego problemu. W charakterze dźwięku jest warstwa powietrza, która przykrywa ostre rogi.

I tak, dźwięk M6 Pro ma charakterystyczny smak, który nie zanudzi słuchacza nadmiarem "wyskakujących" detali. Dźwięk jest gładki w całym zakresie.

Streszczenie

Shanling M6 Pro to klasyczne wcielenie przenośnego odtwarzacza Hi-Fi. W swoim segmencie cenowym mocno konkuruje z "podobnymi" graczami, takimi jak FiiO M11 Pro. Jeśli chodzi o wybór jakiegokolwiek komponentu audio, musisz polegać wyłącznie na własnych doświadczeniach odsłuchowych. Shanling M6 Pro zaskoczy nawet wymagających entuzjastów audio.

Shanling M6 Pro Titanium

Wi-Fi: tak

Marka: Shanling

Wersja Bluetooth: 4.2

Dodaj do ulubionych Dla porównania 59&nbsp990&nbspRR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Quick View