Środa, 7 czerwca 2023

Przegląd głośników przenośnych Marshall Tufton

5 marca 2022

A my kontynuujemy test przenośnych głośników marki Marshall, która jest dobrze znana każdemu miłośnikowi muzyki rockowej. Od ponad pół wieku logo Marshall, wyśrodkowane na panelu przednim i wypukłe, jest dla muzyków znakiem jakości. Kilka lat temu w rękach zwykłych melomanów pojawiła się możliwość dotknięcia brzmienia Marshalla - słuchawki i głośniki legendarnej marki.

Dziś przyjrzymy się bliżej i posłuchamy nowego Tuftona - największego przenośnego głośnika w rodzinie Marshalla... tak, i jednego z największych i najpotężniejszych głośników przenośnych w ogóle. Na początek najważniejsze cechy Tuftona w porównaniu z testowanym przez nas całkiem niedawno Kilburnem II.

Club href='/promo/club/'>. Marshall Tufton Black

Marka: Marshall

Wersja Bluetooth: 5.0

Czas ładowania, h: 5,5

Dodaj do ulubionych Dla porównania 34&nbsp990&nbspRR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd
Tufton
Kilburn II
Wymiary, mm 229 x 163 x 350
243 x 162 x 140
Waga, kg 4,9 2,5
Ochrona przed wilgocią IPX2 IPX2
Czas pracy, h 20+ 20+
Zakres częstotliwości 40 Hz - 20 kHz
52 Hz - 20 kHz
Moc całkowita, W 80 36
Tweeter 1 x 16 mm x 10 W 2 x 20 mm x 8 W
Głośniki pełnozakresowe 2 x 2" x 15W -
Woofer 1 x 5,25" x 40W 1 x 4" x 20
Wersja i kodeki Bluetooth v5.0, aptX
v5.0, aptX

W sumie mamy do czynienia z systemem trójdrożnym dwa razy większym i potężniejszym niż i tak już duży i głośny Marshall Kilburn II! Poza tym, krewni są bardzo podobni: wodoodporność IPX2*, godny pozazdroszczenia czas pracy na baterii (ponad 20 godzin na jednym ładowaniu) i ta sama rozpoznawalna konstrukcja z poręcznymi analogowymi elementami sterującymi. Jeśli jednak nie jesteś jeszcze zaznajomiony z tymi funkcjami, opowiemy Ci więcej.

*Zabezpiecza przed kapiącą wodą, gdy jest odchylony o 15 stopni od normalnej pozycji.

Obudowa przypomina wzmacniacze i kolumny gitarowe Marshalla (Tufton wygląda szczególnie jak ogromna kolumna gitarowa 8-12, zmniejszona do 35 cm wysokości): stoi na gumowanych nóżkach, oklejona podskórnym winylem z ochronnymi narożnikami po bokach. Na środku przedniej ścianki umieszczono logo Marshalla, a sama ścianka pokryta jest metalową siatką, taką jak ta, która służy do ochrony główki mikrofonu. Głośnik waży prawie pięć kilogramów, ale producent zadbał o łatwy transport, do tego Tufton ma "gitarowy" pas z ekoskóry z czerwonym aksamitem w środku, mocowany do głośnika pozłacanymi śrubami.

Podobieństwa do wzmacniaczy na tym się nie kończą: na górnym panelu znajdują się 3 analogowe pokrętła do regulacji głośności, tonów niskich i wysokich - jeśli, tak jak my, cenisz sobie dotykowe odczucia związane z technologią, zrozumiesz, o ile fajniejsze i wygodniejsze jest to rozwiązanie niż sterowanie za pomocą kilku przycisków lub aplikacji. Regulator głośności jest również przełącznikiem zasilania, a po lewej stronie znajduje się wskaźnik działania oraz przycisk do podłączania urządzeń Bluetooth. Obsługiwane jest również połączenie przewodowe, ale wejście Aux jest ukryte na tylnym panelu. Ostatnim elementem na górnym panelu jest poręczny 10-pozycyjny wskaźnik naładowania baterii, nawiązujący do wskaźników poziomu sygnału na konsoletach mikserskich.

Co ciekawe, głośnik jest wielokierunkowy, więc może dosłownie stać się centrum Twojej imprezy. Dlatego też jeden z głośników pełnozakresowych jest odwrócony do tyłu. Oprócz tego i wejścia Aux, jest jeszcze port bass reflex do wzmacniania basów oraz złącze zasilania/ładowania osłonięte silikonową zatyczką.

Podobnie jak inne modele Marshalla z 2019 roku, Tufton może pochwalić się ponad 20 godzinami użytkowania na jednym ładowaniu, a szybkie ładowanie - zaledwie 20 minut - zapewni kolejne 4 godziny muzyki (pełne ładowanie zajmie 2,5 godziny). Głośnik działa w zasięgu do 10 metrów od źródeł, z których mogą być dwa jednocześnie: funkcja multi-host pozwoli Ci na przełączanie utworów po kolei z przyjaciółmi lub rodziną.

Ale może nie możesz się doczekać, aby usłyszeć, jak brzmi ten przenośny behemot? Bez dalszych ceregieli - potwornie fajne! Nieważny jest rozmiar czy (nie tak wielka, jak się okazuje podczas noszenia) waga - po bliskiej znajomości z Tuftonem, nie chcesz zadowolić się niczym mniejszym w kwestii mocy. Szczególnie jeśli wybieramy głośnik do pracy w plenerze, gdzie rozproszenie dźwięku i moc są szczególnie ważne. Co więcej, podobnie jak w przypadku młodszych kolumn Marshalla, dźwięk Tuftonów jest nie tylko głośny, ale bardzo czysty i wysokiej jakości, bez zniekształceń i przesterów, nawet przy maksymalnej głośności. Dźwięk przestrzenny/wielokierunkowy Tuftona jest najbardziej pewny w całym zakresie. Dodaj do tego możliwość szybkiego i subtelnego dostosowania ilości tonów niskich i wysokich do konkretnego utworu lub gatunku muzycznego, a z pewnością zgodzisz się, że jest to najlepszy przenośny głośnik tego typu. Byliśmy całkowicie zadowoleni z jakości bezprzewodowego strumieniowania przy użyciu kodeka aptX, ale jeśli jesteś entuzjastą połączeń przewodowych, podłącz i ciesz się (wymagany będzie oddzielny kabel AUX).

Oczywiście, ogromny (jak na standardy głośników przenośnych) Tufton nie jest czymś, co można wrzucić do kieszeni plecaka, razem z masą innych rzeczy, będzie wymagał od nas nieco więcej, ale warto, zwłaszcza w otwartych przestrzeniach. Podczas gdy zwykły głośnik zapewnia tylko przyjemne tło muzyczne dla spotkań na świeżym powietrzu, z Tufton można oczekiwać, że będzie to pełnoprawna impreza. Bohater recenzji nie pozostawia kamienia na kamieniu na innych głośnikach Bluetooth! Marshall Tufton to szykowne wzornictwo w stylu retro oraz najmocniejszy i najwyższej jakości dźwięk - zarówno w rodzinie głośników przenośnych Marshall, jak i w całej klasie.