Piątek, 12 lipca 2024

Optymalny system dla początkujących - dwukanałowe stereo kontra wielokanałowe kino domowe

22 marca 2021

Zamiast dźwięku dwukanałowego, kino domowe oferuje wielokanałowy dźwięk przestrzenny. Dwukanałowy dźwięk daje efekt lewego i prawego głośnika, podczas gdy wielokanałowy dźwięk przestrzenny dodaje przedni głośnik centralny między przednimi lewym i prawym głośnikiem oraz dwa głośniki surround po bokach pomieszczenia. Nowsze wersje dźwięku przestrzennego dodają jeszcze więcej głośników tylnych i głośników bocznych surround, aby wzmocnić pole dźwięku przestrzennego. Subwoofer jest częścią prawie wszystkich zestawów kina domowego, ale subwoofer jest bardziej częścią zarządzania basami zbiorczych głośników niż częścią samego systemu dźwięku przestrzennego.

Aby zrozumieć wpływ koncepcji dźwięku przestrzennego na kino domowe, musisz zrozumieć kodowanie i dekodowanie dźwięku:

Kiedy specjaliści tworzą ścieżkę dźwiękową do filmu, kodują muzykę w bardzo specyficzny sposób. Wyznaczają kanał, przez który przechodzi dany dźwięk. Ponadto każdy inny kanał jest zaprojektowany tak, aby zapewniać przestrzenne efekty dźwiękowe - co oznacza, że kanały mogą współpracować, aby dźwięki pochodziły z różnych lokalizacji względem słuchacza. Celem jest zdekodowanie tych sygnałów na odpowiednich kanałach, aby odtworzyć intencje studia.

Kodery muszą wyznaczyć na ścieżce dźwiękowej filmu lub programu telewizyjnego określone dźwięki, które w określonych momentach mają być wysyłane do określonych kanałów w systemie. Głośniki podłączone do tych kanałów otrzymują te sygnały z odbiornika A / V wyposażonego w dźwięk przestrzenny, który prawidłowo dekoduje te ścieżki z DVD lub innego źródła wideo. System audio kina domowego musi mieć wszystko od początku do końca.

Systemy stereo 2.0 i 2.1-kanałowe

Twój podstawowy system stereo (2.0) składa się z dwóch kanałów dźwięku - lewego i prawego - wytwarzanego przez parę głośników stereo. Większość głośników jest zasilana przez odbiornik, chociaż nowocześniejsze mogą ominąć potrzebę takiego sprzętu dzięki dodatkowym funkcjom i / lub łączności bezprzewodowej. 2.1-kanałowy system uzyskuje się po dołączeniu oddzielnego subwoofera wraz z głośnikami stereo. Zaletą wyboru systemu 2.0 lub 2.1-kanałowego jest prostota w przystępnej cenie. Możesz cieszyć się doskonałym dźwiękiem w przypadku muzyki, filmów i telewizji bez bałaganu w postaci dodatkowych głośników i przewodów, które zwykle są z nimi dostarczane. Jednak jeśli szukasz prawdziwszego dźwięku przestrzennego, potrzebujesz więcej niż tylko jednej pary głośników.

5.1-kanałowe systemy kina domowego

Odbiorniki kina domowego różnią się od dwukanałowych dodatkowymi kanałami wzmacniacza do obsługi dźwięku kinowego (np. Dolby Digital 5.1, DTS 5.1) lub muzyki wielokanałowej (np. DVD-Audio, SACDdyski). Twój podstawowy zestaw kina domowego oferuje 5.1-kanałowy dźwięk przez pięć oddzielnych głośników i jeden subwoofer. Podobnie jak system dwukanałowy, lewy i prawy głośnik tworzą poczucie kierunku i odgrywają większość akcji na ekranie. Głośnik centralny jest zwykle zarezerwowany dla dialogów filmowych, wokali muzycznych i dźwięków pomocniczych. Lewy i prawy kanał surround / tylny pomagają nadać wciągający wymiar przestrzeni, odtwarzając dźwięk przestrzenny poza ekranem i efekty specjalne. Kanał subwoofera (znany również jako efekty niskiej częstotliwości lub LFE) dodaje bardzo niskie basy dla źródeł muzycznych i efekty specjalne na ścieżkach dźwiękowych. Wszystkie kanały razem tworzą „pole dźwiękowe”, które otacza słuchacza dźwiękiem dochodzącym z przodu i z tyłu. Wszystko, co oferuje system 6.1-kanałowy w porównaniu z systemem 5.1, to jeszcze jeden głośnik. Po dodaniu tylnego środkowego masz trzy głośniki z przodu, dwa jako surround, a następnie jeden dedykowany z tyłu (plus subwoofer).