Środa, 19 czerwca 2024

Nowość na targach IFA 2013: przenośny wzmacniacz/przetwornik cyfrowo-analogowy Sony PHA-2

11 maja 2022

Pojawiły się pierwsze informacje na temat nowego przenośnego wzmacniacza/przetwornika cyfrowo-analogowego Sony PHA-2 zgodnego z DSD. Nowość kontynuuje chlubną tradycję swojego udanego poprzednika PHA-1, wprowadzając potrzebne i dodatkowe funkcje. A propos, nie tak dawno temu aparat Sony PHA-2 został zaprezentowany na słynnej międzynarodowej wystawie IFA 2013.

Nowe urządzenie jest dostarczane w eleganckim czarnym etui z praktycznymi cynkowymi klapkami, które chronią wtyczkę kabla i regulator głośności przed uszkodzeniem. Kluczową cechą tego urządzenia jest obsługa formatu DSD* z częstotliwością próbkowania 2,8 i 5,6 MHz. Obsługuje również odtwarzanie standardowych plików audio do 192 kHz/24 bity, dzięki czemu jest uniwersalnym urządzeniem do odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości.

Kamera Sony PHA-2 może współpracować z urządzeniami przenośnymi, takimi jak iPhone/iPod, a także z komputerem za pośrednictwem złącza USB (transfer asynchroniczny). Aby zapewnić szersze zastosowanie, japońscy inżynierowie wyposażyli urządzenie w przełącznik wzmocnienia z trybami Normal i High, co pozwoli na podłączenie słuchawek o wysokiej impedancji.

Od strony technicznej urządzenie bazuje na przetworniku cyfrowo-analogowym PCM1795, wzmacniaczach operacyjnych LME49860 i wzmacniaczu słuchawkowym TPA6120, co stanowi całkiem niezłe połączenie jak na przenośny wzmacniacz/przetwornik cyfrowo-analogowy. Czas pracy wynosi około 17 godzin w przypadku połączenia analogowego (AUDIO IN) i około 6,5 godziny w przypadku połączenia cyfrowego (iPhone). Czas ładowania wynosi około 3,5 godziny z sieci elektrycznej i około 7 godzin z USB.

Urządzenie ma trafić na rynek europejski w październiku tego roku, co jest dobrym znakiem, ponieważ poprzednik Sony PHA-1 nigdy nie dotarł poza Japonię.

*DSD to jednobitowy format audio opracowany przez firmy Sony i Philips, używany do zapisywania nagrań audio na nośnikach optycznych SACD. Ma ona wiele zalet i wad, a ostatnio stała się bardzo popularna. Sony PHA-2 jest jednym z niewielu urządzeń umożliwiających odtwarzanie plików DSD.