Sobota, 7 września 2024

Czy aby na pewno warto kupować używany gramofon?

22 marca 2021

Obecnie gramofony coraz częściej pojawiają się w domach jako źródło muzyki. O dziwo, boom na dźwięk cyfrowy zbiegł się całkowicie z boomem na analog, o czym świadczy nie tylko stale rosnąca sprzedaż winylu, ale także rekordowe wyniki wprowadzanych na rynek modeli gramofonów, główek i przedwzmacniaczy gramofonowych.

Jaki gramofon kupić?

Niestety hobby związane z dźwiękiem analogowym jest drogie. Nie dość, że sam sprzęt do odtwarzania płyt sporo kosztuje, to zawsze trzeba płacić za muzykę. Ponadto głowice wymagają regularnych aktualizacji. Wydawać by się mogło, że skoro naszym celem jest oszczędność pieniędzy, to powinniśmy szukać najtańszych modeli. Ponieważ jednak mówimy wyłącznie o wysokiej jakości odtwarzaniu muzyki, to najtańsze modele są skreślane z zasady. Kupuj tylko modele sprawdzonych marek z wieloletnim doświadczeniem w produkcji wysokiej jakości gramofonów. Jeśli chodzi o używane gramofony, to cena doskonale zachowanych egzemplarzy Micro-Seiki RX-5000, Exclusive P3a czy Yamahy GT-2000 konkuruje dziś z ceną nowoczesne gramofony high-end. Faktem jest, że większość gramofonów jest bardzo podobna, przez ostatnie pół wieku nie zaszły żadne rewolucyjne zmiany w ich konstrukcji. O jakości ich wykonania decyduje jakość materiału łożyska głównego, niezawodność silnika oraz poprawna praca ramienia. I oczywiście warunki pracy. Jeśli wszystkie te wskaźniki są normalne dla starego gramofonu, wtedy spokojnie będzie służyć nowemu właścicielowi przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wiele starszych gramofonów jest domyślnie wyposażonych w tanie przetworniki, które nadal będziesz chciał wymienić po kilku tygodniach użytkowania. Jeśli sprzedawca zapewni taką możliwość, kup gramofon bez wkładki, co zmniejszy całkowity koszt.

Używany czy nowy?

W społeczności miłośników winylu od lat toczy się debata o tym, czy „stare” gramofony są lepsze od nowych. Zwolennicy tych i innych przynoszą własne, jak im się wydaje, niepodważalne argumenty, a początkujący użytkownicy po prostu gubią się w tym wyborze. Używane gramofony prawie zawsze są tańsze niż nowsze modele porównywalnej klasy. Oczywiście są tu wyjątki, a niektóre „stare” odtwarzacze, szczególnie popularne wśród melomanów, są sprzedawane po dość wysokich cenach. Jednocześnie mogą to być czasem bardzo cenne urządzenia, których właściciele nawet nie zdają sobie sprawy z ich wartości.

Sytuacja w wyższym przedziale cenowym jest bardziej skomplikowana i tu raczej lepszym wyborem będą nowe gramofony. Kupując drogi gramofon, trzeba pamiętać, że nie zawsze będziemy w stanie wykorzystać jego możliwości. Bez względu na to, co mówią w Internecie o konkretnym modelu (retro lub nowym), ostateczna decyzja powinna zostać podjęta tylko na podstawie osobistych doświadczeń. Oczywiście słuchanie wysokiej klasy gramofonu, który jest teraz dostępny w salonie hi-fi, jest znacznie łatwiejsze niż znalezienie starego urządzenia. Ponadto w dobrym salonie będziesz miał nawet szansę zwrócić urządzenie, które nie spełnia twoich oczekiwań (choć pod pewnymi warunkami), a na rynku wtórnym tej opcji najczęściej nie ma.

Starszy gramofon, będzie prawdopodobnie miał lepszą jakość wykonania niż dzisiejsze tanie „plastikowe” modele dostępne na masowym rynku. Ta doskonała jakość wykonania oczywiście doprowadzi również do lepszego brzmienia. Kiedy winyl był głównym formatem muzycznym, na rynku gramofonów panowała duża konkurencja, zmuszając producentów do tworzenia naprawdę wysokiej jakości modeli. Dziś graczy na tym rynku jest mniej, ale konkurencja jest równie ostra, więc poważne firmy takie jak Pro-Ject, Rega, Music Hall i inne konsekwentnie tworzą bardzo wysokiej jakości modele.