Piątek, 12 lipca 2024

Bezprzewodowe słuchawki Denon AH-GC30 z systemem aktywnej redukcji szumów

7 marca 2022

Pojawiły się nowe, topowe słuchawki Globe Cruiser firmy Denon, czyli pełnowymiarowe słuchawki bezprzewodowe AH-GC30 z aktywną redukcją szumów. Przyjrzyjmy się, czym one są.

Projekt

Zewnętrznie słuchawki nie różnią się zbytnio od swoich poprzedników AH-GC20. W istocie, po co psuć coś, co działa dobrze? Tylko wersja biała jest dodawana do wersji czarnej. Konstrukcja modelu jest niezwykle wygodna: komfort i poręczność są na bardzo wysokim poziomie. Waga pozostała poniżej 300 gramów. Po złożeniu słuchawki zajmują mniej miejsca niż dołączone do nich etui. Poduszki słuchawki i pałąk pokryte są wysokiej jakości skórą syntetyczną i wypełnione pianką z pamięcią. Metalowa płytka na pałąku ma oznaczenie rozmiaru - łatwo zapamiętać swój rozmiar i nie trzeba za każdym razem dopasowywać słuchawek do ciała. Uchwyt jest dość ciasny i już teraz zapewnia dobrą pasywną izolację akustyczną, zanim przejdziemy do aktywnej. Jednocześnie - ponownie dzięki dobrze wyściełanym poduszkom nausznym i pałąkowi - słuchawki nie uwierają i nie powodują dyskomfortu. Kontrolki na kubkach zostały zastąpione wygodniejszymi przyciskami (główna różnica wizualna w stosunku do modelu "dwudziestego"). Same kubki mają przyjemną w dotyku powłokę soft-touch.

Akcesoria

Jak już zostało powiedziane, urządzenie posiada twardy pokrowiec do transportu z zamkiem błyskawicznym. Wewnątrz znajdziemy aż trzy kable - więcej niż w większości słuchawek przewodowych. Jeden zwykły kabel do pracy przewodowej, jeden kabel do słuchawek z pilotem oraz jeden kabel USB do ładowania i/lub słuchania muzyki z komputera.

Technologia

Prześledźmy charakterystykę nowości. Słuchawki wyposażono w 40-mm głośniki, co jest godne uwagi - są to autorskie przetworniki FreeEdge, stosowane dotychczas tylko we flagowych słuchawkach Denon AH-D9200. Zastosowano w nich "pływającą membranę", która według Denona redukuje rezonanse i pozwala na "bardziej precyzyjny ruch tłoka". AH-GC30 ma impedancję 16 omów przy czułości 98dB/mW - obciążenie, z którym poradzi sobie każde urządzenie przenośne. Bluetooth to 5.0, a obsługa kodeka aptX została zaimplementowana już w ostatniej generacji AH-GC20, a dodatkowo dodano wsparcie dla zaawansowanego aptX HD - teraz bezprzewodowy dźwięk naprawdę nie cierpi tak rażąco w stosunku do dźwięku przewodowego.

Tryb hałasu w GC30 ma trzy tryby: "Miasto", "Biuro" i "Lot". Technologia ta wykorzystuje parę mikrofonów na każdym kubku (wewnątrz i na zewnątrz) do analizowania i dostosowywania się do hałasu otoczenia. Dodatkowo słuchawki posiadają funkcję Ambient Monitor - rodzaj "odwróconej modulacji szumu". Funkcja ta jest aktywowana przez dwukrotne dotknięcie prawej słuchawki i pozwala użytkownikowi słyszeć dźwięki otoczenia. Przydatne, jeśli chcesz przegapić komunikat stewarda lub odpowiedzieć na pytanie bez zdejmowania słuchawek. Kolejna przydatna technologia: cVc (Clear Voice Capture) to przechwytywanie głosu z kompensacją szumów, dzięki czemu rozmówca słyszy Cię wyraźnie nawet podczas głośnych rozmów. Czas pracy na baterii jest całkiem przyzwoity: 20 godzin z Bluetooth i ANC, lub 30 godzin z bezprzewodowym aptX HD bez redukcji szumów, lub do 25 godzin z redukcją szumów przez kabel. Po rozładowaniu, bateria jest w pełni naładowana w ciągu dwóch godzin. Szybkie, dziesięciominutowe ładowanie zapewnia dwie i pół godziny, a piętnastominutowe - cztery i pół godziny odtwarzania. Jak wspomniano, dołączony kabel USB pozwala nie tylko na ładowanie słuchawek, ale także na słuchanie muzyki z komputera. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy nie posiadają dedykowanej karty dźwiękowej lub wysokiej jakości zewnętrznego przetwornika DAC, ponieważ słuchawki "odbierają" dźwięk z komputera cyfrowo przez USB i dekodują go za pomocą wewnętrznego przetwornika DAC.

Jazda próbna

Charakter brzmienia jest trochę w kształcie litery V, średnica jest trochę odsunięta - scena jest budowana trochę z przodu, słuchamy wokalisty z drugiego, trzeciego rzędu. "Obraz" nie jest zamulony, wszystko jest wystarczająco czyste i zrozumiałe, po prostu przekaz słuchawkowy nie jest agresywny, "w twarz". Ogólnie rzecz biorąc, dźwięk słuchawek jest dość relaksujący, zachodni koledzy mają na to świetne określenie "laid-back", dosłownie zaprasza, aby usiąść wygodnie i zanurzyć się i/lub zanurzyć się w odpowiedniej ścieżce dźwiękowej. Co do różnych scenariuszy odsłuchowych: aptX jest na pewno dobry, aptX HD jeszcze lepszy, ale drut na razie jest poza konkurencją. Chociaż aptX HD jest bardzo blisko przewodu i jeśli słuchasz z włączonym ANC, w transporcie lub innym głośnym otoczeniu - nie każdy zauważy różnicę. Często w słuchawkach z aktywną redukcją szumów z ostatnich lat, po włączeniu ANC ogólna jakość dźwięku spadała, ale tutaj, wręcz przeciwnie, z ANC bas staje się bardziej podkreślony, polecamy słuchanie tego modelu z "redukcją szumów". Jeśli chodzi o skuteczność technologii ANC, to działa ona całkiem nieźle, ale różnica pomiędzy trzema trybami nie jest zbyt duża. Najlepsza "modulacja szumu" radzi sobie z niskoczęstotliwościowym/jednostajnym szumem (metro, klimatyzatory, droga), głosy się przez nią przebijają. Ale słychać je tylko w stanie wstrzymania/ bez włączonej muzyki. W kontrolowaniu funkcjonalności słuchawek na początku pomagają podpowiedzi głosowe (jest wiele języków, ale na razie bez rosyjskiego). Ale jak tylko nauczysz się, co i jak działa, łatwiej jest je wyłączyć i kierować się wskazaniami dźwiękowymi - komunikaty głosowe przerywają odtwarzanie na kilka sekund, kilka "pików" szybko powie Ci, który tryb jest teraz włączony. Oprócz sygnalizacji dźwiękowej istnieje również sygnalizacja świetlna za pomocą diod umieszczonych na kubkach.

Werdykt

Zarówno wygląd zewnętrzny, jak i cena wyraźnie wskazują, że jest to model klasy premium od szanowanej japońskiej marki. Globe Cruiser jest naprawdę dobrym towarzyszem każdej podróży, nawet jeśli jest to codzienna jazda metrem. Mają do dyspozycji szeroką gamę zaawansowanych technologii, które pomagają im to osiągnąć. Oczywiście, jeśli cała ta elektroniczna funkcjonalność do Ciebie nie przemawia, w tym przedziale cenowym są do wyboru słuchawki o bardziej zaawansowanym/audiofilskim brzmieniu. Ale wśród nafaszerowanych elektroniką egzemplarzy nowość nie ma aż tak wielu konkurentów i na ich tle prezentuje się bardzo dobrze. Podsumowując, dzięki połączeniu flagowych przetworników z nowoczesną elektroniką, Denon stworzył doskonały pomost pomiędzy konsumenckimi słuchawkami masowymi a audiofilskimi.